NEDRET GÜLCAN

nedret_gulcanNedret Gülcan, Transandantal Meditasyonla  20 yaşında tanıştı. Çocuk yaşlarda anneannesinin hazırladığı şifalı otlar, çaylar, tedavi edici doğal karışımları izlemek, oyun oynamaktan daha eğlenceliydi.

Cilt bakımı, sağlıklı beslenme, pasta yapımı, zerafet ve yürüyüş, ruh sağlığı kursu, reiki, anne çocuk okulu, stilistlik  katıldığı kursların sadece bir bölümü.

Meslek hayatına ticaret alanında başladı ancak bu iş bir süre sonra onu ruhsal olarak tatmin etmedi ve insanlarla daha yakın bağ kurabileceği eğlence sektörüne – cafe işletmeciliğine – yöneldi. Bu iş onun için “hayatın arka sahnesi” gibiydi ve bu sayede “insanların iç dünyaları”nı yakından görebilme şansı tanıdı. Yaşadığı deneyimler; tanık olduğu olaylar ve insan yapıları, renkler, sesler onu yogaya götüren birer yol oldu ve yorulan ruhu nihayet onu 2000 yılında, İngiltere’de ki yoga ortamına taşıdı.

Daha önce ritmik jimnastik, tenis, binicilik, kayak, halk oyunları, tango, terapi, Reiki  ve  meditatif dans  ile yoğrulan bedeni  yoga ile tanışınca asıl aradığının bu olduğunu ona fısıldadı. Hayatın yoga dan önce ve yoga dan sonraki farkı, O’nu YOGA’yla yaşama ve yaşatmaya yöneltti.

 • 2005 de Vivekanan’da Yoga Üniversitesi’nin eğitmenlik çalışmalarına katılıp sertifika sahibi oldu.
 • 2006 da Hindistan Rishikesh’te, Parmarth Niketam’da Kalp Yoga, Power Yoga, kundalini yoga, Vinyasa Yoga, Yoga Nidra, Meditasyon ve Nefes Teknikleri üzerine yapılan çalışmalara katıldı.
 • 2006 Jonathan Urla’nın,  pilates sertifika eğitimini bitirdi.
 • 2007 de İngiltere-Brighton’da EC dil okulundandaki öğrencilere yoga dersleri vermeye başladı. Kısa süre içinde çeşitli ülkelerden gelen çok sayıda örgencisi oldu. Bu arada bireysel eğitimine de devam ederek “Partner Yoga”, “Hot Yoga”, “Anne Bebek Yogası”, “Asthanga Yoga”, “Zen” ve diğer pek çok meditasyon çalışmalarına katıldı.
 • 2009 Ocak Londra’da, Bloomsbury Alexander Centre’da, Alun Tomas’dan, Alexander Tekniği eğitimi
 • Londra Life Center da; Taraile ile HamileYogası, Megan ile İyangar, Georgeile  Pilates, Anoushka ile  Hamileler için Pilates
 • 2009 Mayıs,  Dr Pravin Kausal’ın Stress Yönetimi, Yaşam ve Refleksoloji Sertifika Eğitimi
 • 2009 Eylül,  Cihangir Yoga’ da Chris Chavez’in Yoga Anotomi Eğitimi
 • 2009 Ekim, Cihangir Yoga’da Nicole Ohme’nin Partner Yoga ve YogaSaj  eğitmenlik eğitimi
 • 2010 Temmuz, Brighton’da Buddist Center da -Jim Tarran ile Vajrasati Yoga, Cornerstone Center da – Monica ile Line Dance, Leeann Mallorie ile Nia tekniği, Londra-Life Center da  Ann Malone ve Dirish ile Yoga Flow in Sacred Soundspace çalışmalarına katıldı.
 • 2010 Eylül, Pastoral Vadi’de Tatjana Rollenberg’in Refleksoloji Sertifika Eğitimi
 • 2011 Şubat,  Londra’da: Onekx Center’da,  Dobra ile Nia Tekniği çalışmaları… Life Center’da; Natasha ile Shodow Yoga, Norman ile Yin Yoga, Louise ile Gentle Yoga , Anna ile Restorative Yoga… Pineappel’da; Street jaz,  Line Dance
 • 2011 Ekim, Nepal-Osho Tapoban Ashram’da: No mind, Kundalini, Nataraj, Çakralar, Dinamik Meditasyon. Himalaya Yoga Akademi Ashram da; yoga, meditasyon teknikleri ile yenilendi.
 • 2012 Ağustos, Eylül, Ekim, Nepal ve Hindistan’ da yoga kamplarında yaşadı: Nepal;Pokara da, Osho Upaban Ashram. Hindistan; Rishikes de, Parmart Niketam ashram, Vediketan Ashram. Pokara’ da, Dafne Hotel Training Academy de, İndian, Chinese yemek eğitimi aldı, eğitmenlik sertifikasına hak kazandı.
 • 2013, 17 Şubat- 6 Mayıs: Hindistan, Goa da, Angel Ayurvedik School Sertifika eğitimini başarı ile bitirdi. Dharamsala (Himalayalarda) Budizm felsefesi, nefes, meditasyon çalışmalrı hayalini gerçekliştirdi. Rishikesh’ de:  Agama Yoga’nın tekniklerini denedi. Mantra, mudra, natraj dans workshop larına katıldı.
 • 2014 yılını Hindistan, Nepal, Tayland Ashramlarında geçirdi: Tayland/İnternational Vippasana Center, Tamil Nadu/Sri Ramana Ashram, Sivananada Ashram, Kerela/Amma Ashram, Katmandu/ Kopan Buddhist Monastery Bu süre içerisinde Hindistan-Auroville’de; Kayabodha, Fux Metod, Somatic Movement eğitimleri aldı. Qi Yo eğitmenlik programını bitirdi. Acro, Vocal Yoga çalışmalarına katıldı. Bali’de, Laya Yogayı deneyimledi. Hindistan ve Türkiye dönüşümlü yaşıyor.
 • 2015-2016  Kasım, Aralık, Ocak, 7 Şubat’a kadar Auroville’de (Hindistan) Qigong çalışmalarını derinleştirmek için  School of the Inner School’da yoğun “TAİ CHİ” çalışmalarına katıldı. Healt Center ‘da Somatic deneyimini workshoplar ile derinleştirdi.  Women Temple, Ses Terapi, Aviva Yoga, Watsu’yu deneyimledi. Auroville’de, New Creation School’da, iki yıldır  gönüllü yoga eğitmenliği yapıyor.  Tamilli Çocuklar,  Nedret ismini telaffuz edemediği için ” NEELA (Nila)” ismini verdiler. Tamil dilinde Neela, ‘AY’ demek.  Eğitimlerinden aldığı ve vaz geçemediği bilgilerini  “NİLA TEKNİKLERİ” adı altında topladı. Bütün tekniklerin birbirini tamamladığına, vazgeçilmez bir bütün olduğuna inanıyor.
 • Öğrenci olmak, öğrenmek, öğretmek, farklı kültürleri keşfetmek ve paylaşmak onun yaşam enerjisine enerji katıyor.

O’na göre bedensel ve ruhsal çalışmalar: Beden, ruh, aklın disiplini, kullanma kılavuzu ve hayatın tadına varmak için gidilen yoldur. Umudu; hastanelerin birer yoga merkezi olduğu, hastalık kavramının ortadan kalktığı ve huzurun savaşları yendiği BARIŞ dolu bir dünya.